Re: 2,5-latek i niemowlę-do mam, które to przeżył
Bez kategorii / 3 września 2012

u mnie różnica 2 lata 3 miesiące, różne problemy też są. zastanowiło mnie w Twoim poście to: ” Że to jego młodszy braciszek, i że on, jako starszy ma > ważne zadanie się nim opiekować i dbać o niego itp.” nie za duża odpowiedzialność jak dla takiego trzylatka? czy on nie odbiera tego jako obciążenie, że młodszy jest ważniejszy i trzeba o niego bardziej dbać? nie dość, że zburzył mu świat to jeszcze dokłada obowiązków. poza tym to klasyczny przykład zazdrości – starszy wie, że jak zachowa się w ten sposób ściągnie na siebie Waszą uwagę i to na dłużej (uwagę dwójki rodziców będzie miał tylko dla siebie, jak kiedyś). ja standardowo polecam to, co sprawdza się u mnie – nie kary, ale więcej czasu (bądź lepszy jakościowo) sam na sam ze starszakiem. u mnie sprawdza się wyjście na basen, tylko ja i córka, nawet głupie zakupy gdy ona może mi pomóc wkładać rzeczy do wózka a syn zostaje w domu bo jest „za mały i nie potrafi jeszcze” – słowa córki. ona wtedy czuje się dowartościowana i ma przez chwilę mamę tylko dla siebie (u nas jest teraz faza mamy). z kar bym zrezygnowała, bądź ograniczyła do minimum tylko…

Re: mama bezradna
Bez kategorii / 30 sierpnia 2012

geda77 napisała: > Synek w padzierniku konczy 3 lata, jego brat ma 4 miesiące-wiem ze sporo wynika > z zazdrości,ale nie tylko bo i przed porodem było podobnie. A przed porodem to nie wiedział, że będzie miał rodzeństwo? > Staram sie nie wyrózniac młodszego, czasem daję mu płakac zeby starszy wiedział że on nie jest na > 2 miejscu, no ale bez przesady, to jednak niemowlę. A czy zwracasz uwagę na starszego kiedy zachowuje się dobrze? > a może macie jakieś sposoby co pozwolą mi trzymac nerwy na wodzy i > żeby on nie dawał tak w kość Może przydałoby się od czasu do czasu wręczyć komuś młodszego i spędzić czas wyłącznie ze starszym? — JoShiMa Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi.

Re: przecietna czy nie?
Bez kategorii / 3 czerwca 2012

Moja w podobnym wieku. Liczy do kilkunastu dodaje do 10, pomaga sobie palcami, zna kilka literek (potrafi napisać, wyodrębnić w słowach pisanych i na początku mówionych), gdy starszak literuje, sylabizuje słowa ucząc się czytać, młoda je składa szybciej niż brat. Ma dobrą pamięć, szybko uczy się wierszyków, piosenek (i chyba słuch i pamięć muzyczną, bo śpiewa poprawnie i muzykę rozpoznaje). I gdybym zamiast albo obok wierszyków uczyła alfabetu to pewnie by sie nauczyła. I towarzyska jest bardzo i sprawna i wesoła i wrażliwa i błyskotliwa i w ogóle super Trzeba chwalić swoje dzieci i cieszyć się z ich osiągnięć!

Re: Zapłata (ile) za spacer z dzieckiem
Bez kategorii / 6 maja 2012

Nie wymieniłaś największego- wg mnie zagroznia, którymi są samochody, taki 1,5 roczniak może w sekundzie wybiec na ulicę, wątpię, by 11-latek potrafił zachować trzeźwy umysł w sytuacji kryzysowej. Jako osoba dorosła wiem, jakie to trudne, trzeba mieć oczy dookoła głowy i być stale czujnym. Najmądrzejszy 11-latek nie zapewni bezpieczeństwa takiemu małemu dziecku, niestety. Dla niego to będzie głownie fajna zabawa, taki niby-brat, bo czegóż więcej wymagać od dziecka i słusznie. To rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeńswo dzieci. Samodzielność dzieci- tak, natomiast nie w wieku 1,5 roku. — „pańcia idzie z pieskiem, piesek robi kupę na krawędzi chodnika. Pani wyciąga z kieszeni papierek/chusteczkę, u mnie oczy jak pięć złotych, że miłośniczka zwierząt sprzątnie po swoim pupilu. Babka wyciera kuper piesiowi i chusteczkę rzuca obok kupy”sarah_black38

Re: Wkład kominkowy – który ?
Bez kategorii / 19 kwietnia 2012

Ja posiadam CTM z płaszczem wodnym i jest ok ale mój brat ma Zuzie z Kratek i jest bardzo zadowolony jakość naprawdę dobra i cena rozsądna,on strasznie zachwala użytkuje 3 zimę ,wkład wygląda naprawde solidnie no i wspieramy rodzimą gospodarkę:)